Пошук
  • Сергій Здоровець

Чи можна повернути вилучене в ході обшуку майно?

Якщо правоохоронці завітали з обшуком, запобігти проведенню цієї слідчої дії, як правило, неможливо. Логічним завершення обшуку є вилучення комп’ютерної техніки, телефонів, грошових коштів, іншого майна, яке іноді може навіть не мати жодного відношення до кримінальної справи.


І якщо законодавство обмежує нас у перешкоджанні проведенню обшуку та вилучення майна, то вже постфактум, після фіксації допущених правоохоронцями порушень, можливість оскарження таких дій, а також повернення вилученого майна є. Але шлях це непростий.


Давайте розглянемо, як можна повернути вилучене під час обшуку майно.


1.Насамперед, все залежить від того, наскільки якісно виписана Ухвала суду про надання дозволу на проведення обшуку.

Як показує практика, досить часто судді формально відносяться до розгляд заяв правоохоронців та просто дублюють їх у зміст у своєму рішенні, чим безперечно користуються адвокати.


Якщо в Ухвалі суду не зазначено про дозвіл на відшукання саме того майна, яке у Вас вилучили, що особливо стосується комп’ютерної техніки, то правоохоронці повинні звернутися до суду з клопотанням про його арешт або повернути таке майно.


Якщо цього зроблено не було, необхідно оскаржувати бездіяльність слідчих та просити суд зобов’язати правоохоронців виконати вимоги закону.


2.Іншим шляхом потрібно йти, якщо арешт на вилучене майно все ж таки був накладений. Нажаль, досить часто, заінтересовану сторону навіть не повідомляють про розгляд клопотання правоохоронців. Вважаю, що в даному випадку треба наголошувати на  порушенні права на захист, а також доводити, що вилучене майно не відноситься до кримінального провадження, а також було вилучено з процесуальними порушеннями.


3.Серед ефективних важелів впливу на правоохоронців є також звернення до бізнес-омбудсмена з відповідною скаргою, що особливо актуально у разі невиконання правоохоронцями рішень судів. Позитивним чинником в умовах карантину є можливість надіслати омбудсмену скаргу он-лайн.


Наостанок зазначу, що вважаю, що саме активна правова поведінка є запорукою успіху в таких справах.  Питання вимагає комплексного підходу і обмежуватися однією скаргою чи одним методом не варто.


10 перегляд0 коментар